Strategiskt nätverk för digitalisering

Följer och driver relevanta frågor gemensamt på regional och nationell nivå för att öka digitaliseringens nytta i respektive kommun. Här möts länets digitaliseringsdirektörer för att diskutera aktuella frågor och dela erfarenheter.

Prioriterade aktiviteter 2024:

  • Tillsammans med kommunerna skapa en handlingsplan och se till att en besluts-­ och finansieringsmodell och minst ett utvecklingsinitiativ initieras inom respektive strategisk inriktning.
  • Tynliggöra digitaliseringens kommunalekonomiska potential, utveckla regional plattform för erfarenhetsutbyte samt bidra till att kommunernas verksamhetsutveckling och digitalisering inkluderar ett tydligare fokus på ekonomisk nytta.
  • Bidra till att kommunerna arbetar tillsammans inom specifka områden samt nyttjar andras kunskap och erfarenhet i sina egna verksamhetsutvecklingsprojekt.
  • Påverka och medverka till nationellt ledarskap för en gemensam digital infrastruktur som utgår från kommunsektorns behov samt bidra till att Stockholms läns kommuner är en mer tongivande och enhetlig röst i nationella forum.
  • Bidra till SKR:s digitaliseringsarbete samt styrning av de offentliga bolagen Inera och Adda i deras utveckling av behovsstyrda tjänster till kommunerna.

Deltagare:


Tommy Säll, Botkyrka kommun
Patrik Hansson, Danderyds kommun
Kenneth Aspegårdh, Danderyds kommun
Vakant, Ekerö kommun 
Magnus Strömberg, Haninge kommun
Anna Gärdin, Huddinge kommun
Karolina Alexandersson, Järfälla kommun
Johan Hedberg, Järfälla kommun
Per-Johan Gelotte, Lidingö stad 
Erik Ehrlemark, Lidingö stad 
Brita Rösblad, Nacka kommun
Henrik Palmblad-Wennergren, Nacka kommun
Anders Larsson, Norrtälje kommun
Kenneth Norberg, Nykvarns kommun
Sven Elmquist, Nynäshamns kommun
Karin Ölander, Nynäshamns kommun
Michael Bornfalk, Salems kommun
Åsa Duveskog, Salems kommun
Colin Lanflo, Sigtuna kommun
Mikaela Edestav, Sollentuna kommun
Joakim Uddling, Sollentuna kommun 
Erik Johansson, Solna stad
Oskar Nederheim, Solna stad  
Stefan Carlson, Stockholms stad
Kristina Lundevall, Stockholms stad
Ulrika Nordqvist, Sundbybergs stad
Göran Hellström, Södertälje kommun
Linda Herkommer, Tyresö kommun
Johannes Söderlund, Täby kommun
Andreas Nordling, Täby kommun
Anders Örnhed, Upplands Bro kommun
Mattias Rindefors, Upplands Bro kommun
Andrea Jansson, Upplands Väsby kommun
Björn Sundberg, Upplands Väsby kommun
Sara Skyttner, Vallentuna kommun
Anders Henriksson, Vaxholm stad
Angelica Holmström, Vaxholm stad
Ulf Herkommer, Värmdö kommun 
Stefan Nyberg, Österåkers kommun

28
aug
onsdag 28 aug 2024, kl. 09:00-11:00
29
aug
torsdag 29 aug 2024, kl. 13.00–16.30
3
okt
torsdag 03 okt 2024, kl. 13.00–16.30
23
okt
onsdag 23 okt 2024, kl. 09:00-11:00
Visa alla kalenderhändelser
Personalbild Jonas Nordqvist
Jonas Nordqvist

Processledare

Personalbild Katarina Volgy
Katarina Völgy

Processledare

Personalbild Joel Andersson
Joel Andersson

Uppdragssekreterare

Visa cookie-information